top of page

Odpowiednie wykończenie sal operacyjnych — czemu jest tak ważne?

Zaktualizowano: 9 mar 2022

Przy doborze właściwego wykończenia sal operacyjnych i zabiegowych najważniejszą kwestią jest spełnienie określonych wymogów technicznych, ponieważ to one gwarantują bezpieczeństwo zdrowia pacjentów i ułatwiają pracę personelowi. Restrykcyjne reguły sanitarne oraz montażowe spełnia nasza estetyczna zabudowa panelowa sal operacyjnych. Umożliwia ona pokrycie ścian materiałami o maksymalnej łączności, które zapobiegają tworzeniu się przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami podatnym na osiadanie zanieczyszczeń. Dzięki zastosowaniu materiałów opartych na nowoczesnej technologii powierzchnie zyskują też najwyższy stopień ochrony przed bakteriami. Oprócz wymaganych aspektów technicznych, panele ścienne w salach operacyjnych mogą także wyróżniać się ciekawą estetyką, która uspokaja oczy i sprzyja koncentracji w czasie podejmowania działań medycznych. Dostępne są obecnie nie tylko solidnie wykonane, ale także dekoracyjne panele o rozmaitych motywach graficznych.


Zabudowa sal operacyjnych — główne zasady aranżacji przestrzeni

Równie ważną zasadą aranżacji sali operacyjnej jest łatwość utrzymania czystości w dostępnej przestrzeni, a także właściwości antybakteryjne otaczających lekarzy i pacjentów powierzchni. Odsłonięte tkanki są w czasie operacji niezwykle narażone na wpływ chorobotwórczych drobnoustrojów, dlatego środowisko przebywania pacjentów musi zachować bezwarunkową sterylność. W takich miejscach idealnie sprawdza się panelowa zabudowa sal operacyjnych wykonana z gładkich, łatwo zmywalnych i odpornych na uszkodzenie materiałów niwelujących zagrożenie bakteriologiczne. Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie paneli speedwall z twardego i nieplastyfikowanego tworzywa PVC.


Jakie materiały stosuje się przy wykończeniu sal operacyjnych?

Jednym z najważniejszych aspektów, które są brane pod uwagę przy wykończeniu pomieszczeń zabiegowych i operacyjnych, jest ich łatwość w czyszczeniu i dezynfekcji — utrzymanie higieny w tych miejscach stanowi bowiem priorytet. Wykończenie sal operacyjnych powinno więc uwzględniać zastosowanie gładkich, łatwo zmywalnych i odpornych na uszkodzenie materiałów niwelujących zagrożenie bakteriologiczne. Pod wieloma względami znakomitym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie okładziny PVC, która podlega łatwemu czyszczeniu i dezynfekcji. Materiały ścienne powinny być także łatwe w demontażu, co ograniczy ewentualne zastoje w pracy bloku operacyjnego w przypadku konieczności ich wymiany. Przestrzenie między specjalnymi panelami wypełniane są metodą spawania sznurem PVC, co zapobiega przywieraniu brudu między nimi i ogranicza ryzyko rozsiewu bakterii. Nowoczesne materiały przeznaczone są do pokrywania zarówno ścian, są ponadto odporne na działanie promieniowania UV, wiązek lasera, pary wodnej i wszelkich chemikaliów.


Zastosowanie specjalistycznych materiałów w zabudowie sal operacyjnych

Utrzymanie czystości w pomieszczeniach, w których wykonywane są operacje, należy do medycznych priorytetów i jest określone regułami prawnymi. Zastosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych ma w tym wypadku nadrzędne znaczenie. Działanie to musi przede wszystkim zapobiegać ryzyku zakażeń. Czyszczenie podłóg, ścian i sufitów powinno być proste. O wyborze elementów do wykończenia pomieszczeń medycznych (w tym przede wszystkim operacyjnych) decydują zatem właściwości materiałów, z których zostały stworzone. Zabudowa obiektu powinna ułatwiać wykonywanie wszystkich czynności związanych z utrzymaniem aseptyki w salach.109 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page